Ozon Perfect

Artykuł

Co to jest ozon i jakie ma właściwości?

Co to jest ozon? Jakie ma właściwości? Jak działa? Jak powstaje? Jakie ma zastosowanie? Czy jest szkodliwy? Na te oraz wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym wyczerpującym artykule.

Co to jest ozon?

Ozon jest naturalnym składnikiem atmosfery powstającym na wysokości blisko 30km od ziemi, czyli w stratosferze. Jego zwiększona koncentracja pełni rolę swoistego filtra pochłaniającego promienie ultrafioletowe (UV) emitowane przez słońce, w rezultacie chroniąc wszelkie organizmy żywe przed jego szkodliwym działaniem. Pierwszym człowiekiem, który opisał omawiany gaz jest chemik niemieckiego pochodzenia Christian Schobein. Więcej o tym jak został odkryty oraz jak był wykorzystywany na przestrzeni ostatnich lat w artykule Historia ozonu. Jak zmieniało się wykorzystanie ozonu w ostatnich stuleciach?.

W celu skutecznego opisania ozonu warto zacząć od tlenu, ponieważ wbrew pozorom oba gazy mają ze sobą wiele wspólnego. Jak wiemy tlen jest niezbędnym składnikiem powietrza, którym między innymi oddychamy. W normalnych okolicznościach cząsteczka tlenu składa się z dwóch atomów, natomiast ozon ma ich aż trzy, w konsekwencji czego nazywany jest Tritlenem (O3). Dzięki trzeciemu atomowi, nie tylko chroni nas przed szkodliwym oddziaływaniem UV ale również potrafi likwidować (utleniać) mnóstwo wszelakich zanieczyszczeń – o czym w dalszej części artykułu. Dokładne porównanie właściwości obu tych gazów przedstawia tabela.

Właściwość

Ozon

Tlen

Masa cząsteczkowa

Kolor

Zapach

Rozpuszczalność w wodzie (0℃)

Gęstość (g/l)

Potencjał elektrochemiczny (V)

48

jasno niebieski

zapach po burzy

0.64

2.144

2.07

32

bezbarwny

bezwonny

0.049

1.429

1.23

Jak powstaje ozon?

Jak zostało wspomniane na wstępie gaz ten powstaje w stratosferze po przez wpływ oddziaływania promieniowania słonecznego na tlen. W rezultacie czego cząsteczki tlenu (O2) dzielą się na dwa pojedyncze atomy tlenu (O) i następnie łączą się z tlenem dwuatomowym (O2) tworząc cząsteczki ozonu (O3). Może wydać się to dosyć skomplikowane jednak dokładny schemat omawianego procesu przedstawiony jest na obrazku.

jak powstaje ozon

Ozon można uzyskać w sposób naturalny lub sztuczny przy użyciu specjalistycznych generatorów, które pracują według dwóch podstawowych metod, a mianowicie: ultrafioletowej (UV) i ulotowej (cichych wyładowań koronowych). Jednak większość producentów generatorów wykorzystuje działanie drugiej metody, symulując wyładowania atmosferyczne. Sztuczna generacja tego gazu realizowana pod ścisłą kontrolą przeszkolonych specjalistów nazywamy ozonowaniem.

Jak działa ozon?

Skoro udało się przedstawić w jaki sposób jest wytwarzany warto dowiedzieć się jak działa. Zatem, wprowadzony ozon do przestrzeni, wchodzi w najdrobniejsze zakamarki pomieszczeń i mikroszczeliny przedmiotów. Następnie natrafia na zanieczyszczenia zawarte w powietrzu lub na powierzchni skutecznie je likwidując. Działanie polega na tym, że wyżej wspomniany trzeci atom ozonu wchodzi w reakcję z różnymi zanieczyszczeniami powodując ich rozkład, czyli utlenienie. W wyniku owej reakcji trzeci atom ozonu znika pozostawiając dwa atomy, czyli czysty tlen. Między innymi z tego powodu nazywany jest „aktywnym tlenem”. Okres połowicznego rozkładu ozonu, czyli to w jakim czasie przekształci się w tlen to mniej niż 30 minut. Jednak wpływ na to w jakim czasie rozłoży się do tlenu ma na przykład temperatura, wilgotność, ilość mikroorganizmów oraz skala skażenia powietrza. Do najczęstszych zanieczyszczeń z którymi radzi sobie bez problemu należą:

Jakie jest zastosowanie ozonu?

Pomimo tego, ze wiedza o istnieniu ozonu sięga blisko 200 lat, dopiero niedawno został wprowadzony do regularnego stosowania we wszelkich odłamach przemysłu oraz medycyny. Powodem tak szerokiego wykorzystania ozonu są głównie jego właściwości utleniające pozwalające eliminować zagrożenia biologiczne oraz chemiczne. 

Jego silne działanie dezynfekcyjne najbardziej wzbudza pożądanie w placówkach służby zdrowia, ponieważ pozwala w bezpieczny sposób sterylizować pomieszczenia. Co więcej, ze względu na zwiększoną rozpuszczalność w wodzie jest stosowany w oczyszczalniach ścieków miejskich i produkcji wody pitnej.

Pomimo tego, że ozon jest jednym z najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych wykorzystywany jest również przy dezodoryzacji. Szacuje się, że jego skuteczność w walce z zapachami niemożliwymi do usunięcia standardowymi środkami wynosi 99%.

W ostatnich latach coraz częściej jest stosowany w przemyśle spożywczym lub przetwórstwie mięsnym, ponieważ potrafi zachować mikrobiologiczną czystość warzyw, owoców lub mięs, przy jednoczesnym wydłużeniu terminu świeżości. Warto jednak zaznaczyć, że ozon nie pozostawia po sobie żadnych zanieczyszczeń w rezultacie nie oddziałuje negatywnie na środowisko co sprawia, że używanie jego jest w pełni ekologiczne.

Jednak najbardziej nieocenioną zaletą jest to jaki wpływ ma na zdrowie człowieka. Okazuje się, że ozon jest stosowany już od dekad w szeroko pojętej medycynie. W odpowiedniej formie i stężeniu pomaga w oczyszczaniu tętnic, poprawia krążenie, stabilizuje hormony, przyspiesza gojenie ran lub redukcję ognisk zapalnych.

Czy ozon jest szkodliwy dla zdrowia?

Pomimo dobroczynnych właściwości w wysokim stężeniu jest gazem toksycznym dla człowieka, i nieumiejętne korzystanie z jego zalet może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Do najczęstszych objawów może należeć uczucie suchości w przełyku i jamie ustnej lub kaszel. Natomiast podczas dłuższej ekspozycji przy wyższych stężeniach może wywołać bóle głowy i klatki piersiowej. Zatem aby korzystać z jego niesamowicie dobroczynnych zalet np. decydując się na ozonowanie mieszkania lub biura warto zdecydować się na profesjonalną firmę, która posiada doświadczenie i wie jak obchodzić się z tego typu gazem.

Powiązane artykuły:

historia ozonu

Historia ozonu. Jak wykorzystywano ozon w ostatnich stuleciach?

Już od samego początku odkrycia ozonu jego właściwości były uznawane za dobroczynne. Przez blisko 150 lat od momentu…