Ozon Perfect

Artykuł

Historia ozonu. Jak wykorzystywano ozon w ostatnich stuleciach?

Już od samego początku odkrycia ozonu jego właściwości były uznawane za dobroczynne. Przez blisko 150 lat od momentu odkrycia był wykorzystywany głównie w medycynie. Dopiero w ostatnich latach zdobył popularność w sterylizacji przestrzeni stając się jednym z najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych i dezodorujących.

Kto wynalazł ozon?

Historia ozonu zaczyna się w 1840 roku, kiedy to niemiecki chemik Christian Friedrich Schonbein wyczuł charakterystyczną woń podczas swoich badań. W wyniku odkrycia nowego gazu opisał jego właściwości nadając mu nazwę „ozein” od greckiego słowa zapach. Ten ważny moment był początkiem rozpoczęcia wielu badań odnośnie cech ozonu, mechanizmu działania oraz jego potencjalnego wykorzystania.

historia ozonu

Jak rozwijało się wykorzystanie ozonu w leczeniu chorób?

Jedną z najbardziej przełomowych dat był rok 1873, w którym odkryto zdolności ozonu do eliminacji groźnych drobnoustrojów. Okres ten zapoczątkował wiele eksperymentów w celu zastosowania tego gazu w medycynie. W rezultacie w 1885 roku za sprawą Ch. J. Kenwortha z Jackonville powstała pierwsza anglojęzyczna publikacja dotycząca leczenia ozonem zatytułowana „Ozone”. Owa publikacja była swego rodzaju furtką do jeszcze bardziej prężniejszego rozwoju ozonoterapii.  Doskonale wiedział o tym Nikola Tesla, bowiem już w 1896 roku jako pierwszy opatentował generator do przemysłowej produkcji ozonu. Cztery lata później założył „Tesla Ozon Co” sprzedając opatentowane generatory dla lekarzy do użytku medycznego. Dostęp do sprzętu generującego ozon spowodował, że następne lata były przesycone doniesieniami w zakresie leczenia ozonem m.in:

Co ciekawe, ten stosunkowo szybki rozwój zatrzymał się w latach trzydziestych, bowiem przez prawie cztery najbliższe dekady nie odnotowano żadnych istotnych wydarzeń w zakresie wykorzystania ozonu w medycynie. Prawdopodobnie było to spowodowane okresem II wojny światowej. Zainteresowanie ozonem odżyło dopiero w 1971 roku, za sprawą założenia międzynarodowego towarzystwa naukowego „Internetional Ozone Associations”. Osiem lat później powstaje pierwszy profesjonalny podręcznik ozonoterapii klinicznej „Das Medizinishe Ozon” autorstwa H. H. Wolffa. Prawdopodobnie dzięki temu zaczęto wykorzystywać ozon w leczeniu wielu chorób takich jak: miażdżyca zarostowa tętnic, mikroangiopatia i polineuropatia cukrzycowa, czy niewydolność krążenia żylnego. 

Natomiast pierwsze zastosowanie klinicznej ozonoterapii w Polsce miało miejsce w 1986 roku przez dr hab. n. med. Zygmunta Antoszewskiego i rozwija się aż po dziś dzień. Nie bez przyczyny, bowiem ozonoterapia pomaga w skutecznym leczeniu wielu chorób w tym: stopa cukrzycowa, zapalenie kości, stwardnienie rozsiane, migrena, próchnica czy bolierioza.7

Jak rozwijało się wykorzystanie ozonu w przemyśle?

Podczas gdy wykorzystanie ozonu w zakresie ozonoterapii prężnie się rozwijało całej Europie, był testowany nie tylko w medycynie ale również we wszelkich odłamach przemysłu. Głównym zastosowaniem ozonu była dezynfekcja wody pitnej. Pierwsza instalacja ozonowa powstała w Oudshoor w Holandii w 1893 roku, a 13 lat później w Nicei. Pomimo tych głośnych wydarzeń ozon w zakresie dezynfekcji zdobył większą popularność dopiero po II wojnie Światowej. Jednak nie był tak rozchwytywany jak mogłoby się wydawać, ponieważ konkurował z chlorem, który w tamtych czasach był bardziej korzystny i wydajny w produkcji.

Jakie jest zastosowanie ozonu w XXI wieku?

Przez większość swojej historii ozon był wykorzystywany głównie w ozonoterapii i dezynfekcji wody. Natomiast początek dwudziestego pierwszego wieku był przełomem jeśli chodzi o popularność zastosowania formy gazowej ozonu. Gaz ten zaczęto wykorzystywać przy sterylizacji przestrzeni, czyli likwidacji wszelkich zapachów, wirusów, bakterii, roztoczy, a nawet w neutralizacji szkodliwych związków lotnych. Wszystko dzięki silnie utleniającym cechom, które skutecznie przyczyniają się do usuwania zagrożeń mikrobiologicznych i chemicznych. Ozon już od kilkunastu lat jest jednym z najpopularniejszych środków dezynfekcyjnych stosowanych zarówno w medycynie jak i wielu branżach, gdzie istnieje wymóg zachowania szczególnych warunków sanitarnych. 

Jednak w ostatnich latach zaczęto go stosować w mieszkaniach, biurach, przedszkolach, hotelach, szkołach, pojazdach i w wielu innych miejscach. Rok 2020 przyniósł mu taką popularność, że praktycznie każdy zastanawiał się nad tym, czy nie spróbować ozonowania. Stało się to za sprawą epidemii wirusa Sars-CoV-2. Jednak nie bez powodu zyskał na takiej popularności, bowiem okazuje się, że wiele badań potwierdza, że ozon pomimo 50 krotnie większej skuteczności od chloru w zakresie likwidacji bakterii, wykazuje również działanie likwidujące wirusy, co potwierdzają badania naukowe. Wiele osób zastanawia się co czeka ozon w najbliższych latach. Kto wie, może dzięki swym właściwościom stanie się fundamentalną praktyką stosowaną w celu zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa użytkownikom wszelkich przestrzeni.

Powiązane artykuły:

co to jest ozon

Co to jest ozon i jakie ma właściwości?

Co to jest ozon? Jakie ma właściwości? Jak działa? Jak powstaje? Jakie ma zastosowanie? Czy jest szkodliwy? Na te oraz wiele…